top of page

? den 90 

Ztratila jsem přehled o čase.

Po posledním útoku je čím dál těžší se soustředit. 

Narazil jsem na hnízdo Zplozenců. Zabila jsem jich nejméně tucet, než se ze zálohy vyvalil Vřískači. Měla jsem si líp hlídat záda. 

Fenedhis! 

Ten bastard s rezavým mečem mě pěkně dostal; musím se zastavit a mít dost času si ránu vyčistit a zašít.

Dělá se mi zle, asi mám horečku—

pngaaa.com-4175961.png
pngaaa.com-4175961.png

Léčení

 

Rozlišujeme ze základu 3 způsoby, jak lze léčit raněné:

 

  • Ranhojičství

  • Lektvary

  • Magie

 

Trvání jednotlivých efektů vám nikdo nebude stopovat, a vy sami je budete muset odhadovat.
Zkuste to dělat poctivě dle svého nejlepšího vědomí a svědomí; pokud váháte, spíš to protáhněte než zkraťte.

 

Je naprosto legitimní využívat léčení takticky a ve spěchu například prioritizovat postupy, které zabírají nejrychleji - nebo naopak v situaci, kdy je času dost, šetřit ty rychlejší a využít ty pomalejší.

U všech forem by léčitel i raněný měli proces náležitě provázet vhodným RP.
I pokud jen pijete lektvar, bude to mít citelný fyzický efekt.

Ranhojičství

 

Ranhojičství je umění běžných léčitelů, bylinkářů a polních felčarů. Obejde se bez jakékoli magie a používá pouze běžně dostupné prostředky jako jsou osvědčené postupy, obvazy a dlahy, či volně rostoucí byliny. Důležitým prvkem ranhojičství jsou znalosti a dovednosti, předávané a rozšiřované po mnoho generací.
 

Ranhojič vám může pomoci nejen s běžnými sečnými a tržnými ranami, ale i při dalších potížích jako je vyčerpání, různé nevolnosti a podobně.

 

RANHOJIČSTVÍ JE DOVEDNOST.
Ve hře se ji nelze naučit a pokud ji vaše postava neumí,

sice si může ovázat ránu, ale nebude to mít žádný efekt.
 

Základní ošetření

 

Pokud padnete do agónie, prvním krokem každého léčitele musí být vás z ní dostat a zabránit procesu umírání - stabilizovat raněného, zastavit krvácení, zhodnotit situaci. Zkušený ranhojič ví, co s vaším posekaným vyčerpaným tělem udělat, aby vás probral k životu a zbytečně vám nepřitížil.

 

Použití:

Základní ošetření vychází z postupů klasické první pomoci při bezvědomí, šoku a vážných otevřených zraněních. Každý ranhojič ho zahraje dle svých schopností, vědomostí a toho, co pochytil během svého života..

Ošetření by mělo trvat nejméně 60 vteřin a RP by mělo být natolik vhodné a názorné, že oběť bezpečně pozná, že byla vzkříšena, ošetřena a stabilizována. Je třeba zastavit krvácení ze všech ran, i pokud přímo nevedly k agónii.

Základním ošetřením raněného neléčíte, pouze stabilizujete - veškerá utržená zranění ho stále náležitě zneschopňují. Dále je třeba přistoupit k prostředkům, které aktivně započnou proces hojení a regenerace.

 


Péče o zranění

 

Nálevy, obklady a masti ze vhodných bylin, připravené vhodným způsobem, jsou nejběžnějším způsobem léčení zranění. Jejich přiložením ranhojiči zahajují a urychlují proces hojení.

 

Použití:

Vymytí rány čistícím nálevem, přiložení hojivého obkladu a ovázání vyléčí HZ, na které byla aplikována, za 10 min. Raněný by po tu dobu měl odpočívat. Je jedno, kolik HZ se mu na těle hojí - hojí se paralelně, tedy odpočívá 10 min bez ohledu na počet zranění. Pokud byl ošetřen, ale ještě nemůže odpočívat (například se musí přesunout zpět na tvrz), počítá se čas odpočinku od chvíle, kdy začne odpočívat. Mast je třeba reálně aplikovat - tedy časem dojde. Obklady jsou na jedno použití, pak je třeba je obnovit.


 

Byliny

 

Z bylin je možné vařit čaje, připravovat výluhy, tinktury a masti, nebo je přidávat do jídla. Zkušený ranhojič tak může podporovat funkci těla či léčit nepříjemné stavy a různé potíže. Pokud vás něco takového potká - ať už je to slabost, vyčerpání, nevolnost či cokoli jiného - zeptejte se ranhojiče, jestli s tím neumí něco udělat.

 

Použití bylin je pro dokreslení atmosféry v rámci vašeho RP. Každý ranhojič pracuje jinak, postupy se tedy mohou lišit.
 

Čistící bylinný nálev zpomaluje působení jedů na dvojnásobek (Vraní jed: 40 vteřin do selhání končetin, 2-4 min do smrti), nebo zkracuje dobu působení na polovinu (Šepot Úniku 5 min spánku, Polibek Hada 5 vteřin paralýzy).

Lektvary

 

Na míchání většiny lektvarů je třeba znát postupy a mít k dispozici vzácnější ingredience, než jsou jen běžné bylinky a suroviny. Takové ingredience i recepty k jednotlivým lektvarům bude možné najít v hradních zásobách, koupit u obchodníka, nebo na ně narazit v terénu v okolí tvrze.

 

Léčivý lektvar

Léčivý lektvar se míchá z přísad, které až zázračně urychlují hojení a regeneraci. Má charakteristickou červenou barvu a chutná sladce po ovoci a různém koření.

 

Použití:

  • Léčivý lektvar můžete vypít během boje i mimo boj.

  • Po vypití okamžitě vyléčí jeden libovolný HZ dle vaší volby (hrajte poměrně intenzivní fyzické prožívání).

  • Zároveň vás potenciálně stabilizuje a zvedá z agónie (pokud nejste zranění za více než 2 HZ).

    • Do agónie se totiž zpravidla dostanete tím, že dostanete 2HZ nebo HZ trupu; tím, že si fatální zásah vyléčíte, pominou příčiny agónie.

    • Pokud máte HZ trupu, tak si ale musíte vyléčit trup, jinak jste v agónii dál.

  • Pokud vypijete víc než 2 léčivé lektvary během 1 hodiny, bude vám z toho další hodinu strašně zle (otrava aktivními přísadami).

    • Můžete dokončit boj či jinou bezprostřední činnost; pak ale hned přichází stav, kdy je vám zle a nejste schopni žádné náročné činnosti ani aktivního pohybu. Můžete se někam pomalu nebo s pomocí přesunout.

    • Doporučujeme řešit odpočinkem a vývary na pročištění těla.

 

 

Dryák

Dryák se míchá z přísad, které výrazně tlumí bolest a dodávají ohromnou energii - prostě vás dočasně postaví na nohy, i kdyby jste už žádné neměli. Má charakteristickou zlatozelenou barvu, chutná po medu a lehce trpce a plave v něm cosi nevysvětlitelného.

 

Použití:

  • Dryák můžete vypít kdykoli.

  • Dočasně vás vzkřísí z agónie.

  • Můžete do konce boje (max. 10 min) ignorovat všechna svoje současná zranění.

  • Další zranění si počítáte, jako byste předtím žádná neutržili.

  • Po boji / 10 min se vám kumulují stará i nově utržená zranění; jste vyčerpaní, dle standardních pravidel případně padáte do agónie.

  • V situaci, kdy je po boji, ale není možnost se na místě nechat vyléčit a potřebujete se rychle přesunout zpět do tvrze, vám na 10 min umožní ignorovat všechna vaše současná zranění.

  • Lze ho pít i v jiných situacích, kdy tělo potřebuje povzbudit a dodat energii - v podstatě čistě pro RP účely.

  • Lze vypít pouze 1x / 1hod (jinak nemá účinek).


 

Protijed

Protijed se míchá z agresivních neutralizačních přísad, které vážou toxiny a zároveň tělo burcují k vyšší aktivitě, aby se s krizovou situací vypořádalo. Je hnědý a neprůhledný, pálí na sliznicích, chutná slaně a strašlivě smrdí.

 

Použití:

  • Úplně neutralizuje jakýkoli jed.

  • Lze podávat preventivně i po otravě.

  • Výjimkou je Polibek Hada, pokud byl aplikován do trupu - celkově paralyzovaní nemůžete pít, tedy protijed účinkuje pouze v případě, že jste ho vypili preventivně.

  • Pokud protijed vypijete preventivně, vydrží v organismu aktivní 30 min, nebo do chvíle, kdy zreaguje s jedem - záleží, co nastane dřív.

  • S lektvary, které mají pozitivní účinky, protijed nereaguje.

 

Po úspěšné neutralizaci jedu by měla oběť alespoň 10 min odpočívat a posilovat se běžnými prostředky (pít, jíst, podpůrné čaje a lektvary, spánek)

Magie

 

Hojivé dlaně

Mág, který ovládá magii tvoření, může raněnému pomoci kouzlem. Jeho rukama proudí hojivá energie laskavých duchů Úniku a projevuje se uklidňující modrou září, která vniká do těla raněného, zastavuje krvácení a zaceluje rány. 

 

Použití:
Proces trvá nejméně 30s / 1HZ a raněný by měl pak ještě 5min odpočívat - ale pokud je v přímém ohrožení, je schopen se samostatně, bez boje, přesunout do bezpečí.

Mág může léčit i sám sebe, pokud je při vědomí.

Může léčit i v bojové situaci - musí dodržet časový interval 30s / 1HZ.

Může léčit 2 osoby (tedy až 4HZ) za 1 hodinu. Pokud vyléčí 3, zvládne to, ale potom na cca 10 min zkolabuje vyčerpáním - není schopen bojovat, čarovat, chodit ani předávat složitější sdělení.

Může si dodat energii magickým lektvarem, pak smí léčit další 2 osoby během následující hodiny.

 

Realizace:
Provádí se gestikulací dlaní v těsné blízkosti zranění za přítomnosti modrého magického světla (dodáme). Možno doprovázet tichým zaříkáním.


 

Očištění krve

Mág, který ovládá magii tvoření, a rozpozná na oběti příznaky otravy, může použít magii k tomu, aby jed v krvi neutralizoval. Jeho rukama proudí hojivá energie laskavých duchů Úniku a projevuje se uklidňující modrou září, která se vsakuje do těla oběti jedu a očišťuje ho.

 

Použití:
Proces trvá nejméně 60 vteřin a oběť by pak měla ještě alespoň 10min odpočívat a posilovat se běžnými prostředky (pít, jíst, podpůrné čaje a lektvary, spánek).

Očištění krve je intenzivní a náročný proces, na energii i na soustředění. Mág ho může seslat 2x denně. Vypití magického lektvaru mu umožní další dvě seslání.

Vlastní krev očistit nedokáže - otrava mu neumožňuje se dostatečně soustředit.

 

Realizace:
Provádí se gestikulací dlaní v těsné blízkosti těla oběti za přítomnosti modrého magického světla (dodáme). Gestikulace by měla pokrýt celý krevní oběh a důležité orgány. Možno doprovázet tichým zaříkáním.

Co se stane, pokud mě nemá kdo vyléčit?

Takové situace lze rozdělit do několika kategorií:

 

1. ​Jsem sám v lese, raněný, nejsem v agónii

  • Hraju svá zranění; mohu se v rámci jejich omezení přesouvat směrem ke tvrzi / skupině a volat o pomoc.

 

2. Jsem sám v lese, v agónii

  • Je to na mně.

    • Pokud se rozhodnu, že moje postava má dostatečnou vůli žít, po skončení agónie a dalších cca 10min se proberu ve zbědovaném stavu a plazím se směrem ke tvrzi / skupině - zvládnu maximálně sípat, nezvládnu chodit, bojovat ani se bránit. Jakmile potkám jinou postavu, upadám opět do bezvědomí.

    • Pokud se rozhodnu zemřít, po uplynutí agónie zemřu. Setrvám na místě cca 30min (nebo jak dlouho mi zima dovolí) a hraju mrtvého. Pak se odeberu co nejnenápadněji do tvrze, kde odchytnu organizátora nebo CP, aby mě někam schovali, než mě někdo informuje o dalším postupu.

 

3. Jsem spolu s ostatními, raněný, při vědomí

  • Ostatní mi pomohou dostat se někam, kde se dočkám ošetření. Hraju svá zranění a náležitě trpím.

 

4. Jsem spolu s ostatními, v agónii

  • Předpokládejme, že ostatní mají vůli mi pomoci. Je to na mně.

    • Pokud se rozhodnu, že moje postava má dostatečnou vůli žít, a ostatní se mi snaží alespoň neodborně pomoci (povolení límce, svlažení vodou, prsty v ráně, přikrytí pláštěm), mohu si agónii protáhnou libovolně dlouho na to, abych se dočkal pomoci, která snad časem dorazí.

    • Pokud se rozhodnu zemřít, po uplynutí agónie zemřu a nechám se spolubojovníky dopravit do tvrze jako mrtvola.


      Předpokládejme, že ostatní nemají vůli mi pomoci.

    • Pokud se nikdo nesnaží mi pomoci - z nějakého důvodu se rozhodli, že mě nechají vykrvácet - pak po uplynutí agónie definitivně umírám.

    • Pokud mě nechají na místě, setrvám cca 30min (nebo jak dlouho mi zima dovolí) a hraju mrtvého. Pak se odeberu co nejnenápadněji do tvrze, kde odchytnu organizátora nebo CP, aby mě někam schovali, než mě někdo informuje o dalším postupu.

    • Pokud mě jako mrtvolu odnesou s sebou, hraju mrtvého, dokud mě někdo náležitě neuklidí někam do ústraní a neinformuje o dalším postupu.

bottom of page